Informace pro osoby v rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným.

Informace pro osoby v rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným.

Osoby v rizikovém kontaktu se trasují dva dny nazpět před pozitivním odběrem osoby (den pozitivního odběru osoby).

Pokyny ke karanténnímu opatření: 

Po oznámení pozitivního testu posílá škola hygienické stanici kontakty zákonných zástupců žáků, kteří přišli ve škole do kontaktu s pozitivně testovanou osobou. 

Po zaslání tabulky provede hygiena import osob v rizikovém kontaktu do systému, vzápětí se jim automaticky vygeneruje odkaz na sebetrasovací formulář. Po jeho vyplnění se vytvoří v elektronické podobě žádanky ke kontrolnímu PCR odběru. Trasování rizikových kontaktů neprobíhá obvoláváním jednotlivých osob, je postaveno na vyplnění sebetrasovacího formuláře.

V případě potíží (technické problémy, nepropsání se dotazníku do systému, nedostupnost internetu apod.) jsou pak nedotrasované osoby postupně obvolávány, ale vzhledem k několika set osobám zadávaným denně jako osoby v rizikovém kontaktu není reálné všechny dotyčné obvolat v reálné časové lhůtě (níže uvedené).

Nezletilé osoby jsou stále testovány zdarma. Není tedy třeba obracet se na hygienickou stanici či obvodního lékaře pro zadání žádanky k odběru. 

Osoby v kontaktu mohou nyní využít zkrácené doby karantény - na dobu 7 dní od kontaktu s pozitivně otestovanou osobou pouze ale s podmínkou, že mezi 6.-7.dnem (NE DŘÍVE) podstoupí dotyčná osoba v rizikovém kontaktu kontrolní PCR test. Bez negativního výsledku testu není možné návrat do zařízení. Pokud osoba test nepodstoupí do 10.dne od kontaktu, je karanténa na klasických 14 dní.

Osoby v rizikovém kontaktu jsou osoby neočkované nebo ty, které nemají prodělané onemocnění Covid-19 v posledních 180 dnech. Očkované osoby či osoby po prodělaném onemocnění, pokud jsou bez potíží, nemají karanténu nařízenu.

tisk Tisknout   ↑ Nahoru